Hypnose i TV2

 | 22. april 2007 22. april 2007 - 20:56

Spændende program om hypnose i tv2

I den forgange uge var der et spændende program om hypnose i tv2 om en mand, der havde en fobi for elevatorer. Og som via hypnose fik afhjulpet dette problem.

Der er indimellem udsendelser om hypnose, og vanen tro resulterer det i mange henvendelser de følgende dage, i det at mange tænker og tror, at hypnose kan udrette helt utrolige og fantastiske ting.

Lad det være sagt med det samme. Hypnose egner sig til utroligt mange ting. Og lad det samtidig være sagt, at der også er mange ting, som hypnose ikke er velegnet til. Når man ser de fantastiske resultater i fjernsynet, er det som i enhver form for tv- eller filmproduktion, at der foretages "casting", altså en udvælgelse af særligt egnede personer eller cases. Dette betyder selvsagt, at der også er nogle, der fravælges, da de enten ikke er egnede, eller at deres case ikke er egnet.

Eksempelvis blev der i udsendelsen vist det, der i en faglig term kaldes en afgrænset problematik, nemlig en mand, der var bange for elevatorer. Når der tales om mere brede fænomener, som livsangst, social angst, panikangst, stor selvusikkerhed i mange relationer og sammenhænge, er det ikke på samme måde "pjece of cake" at afklare dette. Jeg blev kontaktet af mange, der havde set udsendelsen. Og mange, der blev meget skuffede over at høre, at hypnose ikke bare på én gang kan minimere eller fjerne de brede angstformer. Min kombination af samtale og hypnose er væsentlig, fordi jeg mener, at det handler om at klæde mennesker på til at kunne agere i de livssituationer, de befinder sig i. derfor vil det, når det er de bredere angstproblematikker, det handler om, altid være forløb. Nogle gange forløb på 10 konsultationer, nogle gange lidt færre, andre gange meget mere.

Jeg mener, at et af de største problemer i dag, er det, som jeg kalder "selvdiagnosticering". Al ære og respekt for, at der på nettet er tests, man kan gennemføre, og så se, hvilken "score" man får, når man fokuserer på et område. Mange kommer og fortæller mig, at de har et lavt selvværd, eller ingen selvtillid, eller en jalousi, eller en angst osv., og jeg anerkender absolut de tanker, følelser og kropsfornemmelser, mennesker har. Men tro ikke altid, at din egen diagnosticering er fyldestgørende eller korrekt.

Mennesker med mangeårig angst og uro bør altid have søgt læge, før de kaster sig ud i hypnosens interessante verden, for i mit job mener jeg, at succeskriteriet er at lære og hjælpe dem, der kommer til at håndtere deres problem, og ikke bare fjerne det, de ikke forstår eller ikke bryder sig om.

Dette er naturligvis mit synspunkt. Jeg er ret sikker på, at jeg ikke deler det med alle i branchen. Uanset hvad andre mener om hypnose, vil jeg dog anbefale, at man som kunde spørger til de erfaringer og resultater, som den man retter henvendelse, har – netop med henblik på det tema, som berører den enkelte.

Med venlig hilsen
Christel


Retur til hovedsiden om:


Ingen svar til “Hypnose i TV2”

Vil du kommentere?

Du må være inloggad for at skrive en kommentar.

Register Login
Tekster på CSR-Nyt er ejet og kopibeskyttet af Christel Sonne Rasmussen.