At føle sig som offer

 | 18. februar 2007 18. februar 2007 - 11:09

Mange mennesker taler med mig om, at de føler sig svigtede.

Det kan være en partner, en chef, et familiemedlem der har gjort eller ikke gjort noget, som vi oplever som et svigt.
Når et menneske føler sig svigtet, bliver det indimellem sådan, at de føler sig som offer for omstændighederne. Dette er et aspekt, der er værd at forholde sig til. For hvis man føler sig som offer, har man tit stor selvmedlidenhed og oplever, at man intet kan gøre for at ændre en situation. og man kan altid gøre noget, for at ændre sin situation.
Jeg anbefaler, at man dropper sin offerrolle. For et offer vil jo altid, for at kunne opretholde sin selvbestaltede titel, gå rundt med et usynligt skilt i panden, hvor der står "bøddel søges".

Det er klart, at man føler sig svækket, og bremset ned indimellem i sit liv.
Men det er meget mere konstruktivt at arbejde med, at man føler sig svækket og bremset ned, end et er at gå rundt og tale med sig selv om, at man er svigtet, og at dette svigt har blokeret for tro, livsmod og optimisme.

Ordene og fortolkningerne har stor magt. Og fra mit synspunkt handler det altid om at få gjort de processer, der er i gang, mere levende og ikke så bastante og negative.
I stedet for at placere sig på den vippe, hvor offer-følelsen er i den ene og bøddeltilstanden i den anden, må man overveje at springe ned og afklare, hvordan man skridt for skridt kan gøre sig stærkere igen. For hverken afmagten eller magten giver styrke.

2 svar til “At føle sig som offer”

Anne Pedersen skriv en kommentar aktiv 19. marts 2007

Hej

Har du set min bog "Når stjerner bli'r til støv"? Det er min egen personlige beretning om "offerrollen" gennem ca. 14 år – men ikke mindst om hvordan jeg overlevede og udlevede denne rolle – skridt for skridt.

Mvh
Anne Pedersen

christel skriv en kommentar aktiv 19. marts 2007

Hej Anne

Tak for at gøre opmærksom på bogen,

  • "Når stjerner bli’r til støv".

Jeg har sat link på over til schultzboghandel.dk så interesserede kan læse boganmeldelsen.

Hilsen
Christel

Vil du kommentere?

Du må være inloggad for at skrive en kommentar.

Register Login
Tekster på CSR-Nyt er ejet og kopibeskyttet af Christel Sonne Rasmussen.